800W Makita DGA4044 4 Gear Rechargeable Angle Grinder Cordless
Makita DGA404 Electric High Power Industrial Grinder Product Specifications Max Motor Speed 10000rpm Voltage 18V Grinder Type Cordless Angle Grinders Place of Origin China Model Number DGA404-125 Grade DIY Switch Type Slide For Use On General Purpose Grinding, Making Cut-Offs Customized Support OEM ...
Brand Name:
Makita
Model Number:
Makita DGA404
Minimum Order Quantity:
1 piece
Price:
$21-21.90 / piece
Supply Ability:
5000
Product Details
Highlight:
800w makita dga4044
,rechargeable angle grinder cordless
,makita dga4044 4 gear
Grade:
Diy
Warranty:
1 Year
Max Motor Speed:
10000 RPM
Switch Type:
Slide
Application:
Cutting, General Grinding And Polishing
Grinder Type:
Cordless Angle Grinders
For Use On:
General Purpose Grinding, Making Cut-Offs
Power Source:
Battery
Customized Support:
OEM
No-Load Speed:
10000r/min
Motor:
Brushless
Material:
Stainless Steel
Disc Wheel Type:
Grinding Disc
Product Name:
Angle Grinder Power Tool
Power Type:
800(W)
Rated Voltage:
18v
Grinding Wheel Size:
125mm
Product Description
Detailed Specifications & Features
Makita DGA404 Electric High Power Industrial Grinder
Product Specifications
| Max Motor Speed | 10000rpm |
| Voltage | 18V |
| Grinder Type | Cordless Angle Grinders |
| Place of Origin | China |
| Model Number | DGA404-125 |
| Grade | DIY |
| Switch Type | Slide |
| For Use On | General Purpose Grinding, Making Cut-Offs |
| Customized Support | OEM |
| Product Name | Angle Grinder Power Tool |
| Power Type | 800W |
| Grinding Wheel Size | 125mm |
Product Images

Frequently Asked Questions
Are you a factory or trading company?
We are a factory with 2 different manufacturing facilities employing 400 workers in total.
What are your main products?
We have 30 professional designers and develop over 250 SKUs annually. Our main products include lithium batteries, battery packs, electric drills, chainsaws, angle grinders, electric wrenches, and other power tools.
What shipping methods do you offer?
DHL, UPS, TNT, FedEx and other air shipments, as well as sea, railway, and road transportation shipments are all available.
What is the delivery time?
Typically 8-55 working days for normal order quantities. For larger orders, please contact us for specific timing.
Do you support OEM/ODM services?
Yes, we provide OEM/ODM services. Custom labels and logos are available. Bulk orders may require new molds - please contact us for details.
What is the minimum order quantity?
Minimum order quantity is 1 piece per style.
What is the warranty period?
All our products come with a 1-year warranty.
What payment methods do you accept?
We accept Online Bank Payment, Transactions on Alibaba.com, Credit Card, T/T, Boleto, Pay Later, PayPal, WeChat Pay, and Alipay.