125mm Disc Metal Dewalt Polishing Tool Handheld DEWalt 20V Angle Grinder
DEWALT 20V Cordless Angle Grinder - DCG406 High-speed industrial portable polishing tool for metal and woodworking applications with 125mm disc grinding capability. Product Specifications Specification Details Product Name Angle Grinder Voltage DC20V Grinder Type Cordless Angle Grinders Place of ...
Brand Name:
DEWALT
Model Number:
DEWALT DCG406
Minimum Order Quantity:
1 piece
Price:
$27.50-29.50 / piece
Supply Ability:
5000
Product Details
Highlight:
metal dewalt polishing tool
,dewalt polishing tool handheld
,handheld dewalt 20v angle grinder
Grade:
Industrial
Warranty:
1 Year
Max Motor Speed:
9,000 Rpm
Switch Type:
Slide, Trigger
Application:
Heavy Duty Grinding And Surface Preparation, Cutting, General Grinding And Polishing, Surface Conditioning
Grinder Type:
Cordless Angle Grinders, ANGLE GRINDER
For Use On:
General Purpose Grinding, Making Cut-Offs
Power Source:
Battery
Customized Support:
OEM, ODM
No-Load Speed:
0-9000 Rpm, 0-9000rpm
Motor:
Brushless
Material:
Metal
Disc Wheel Type:
Grinding Disc
Power:
800W
Adjustable Gear:
3 Gears
Features:
Small And Light New
Grinding Wheel Diameter:
125mm
Voltage:
DC20V
Type:
Li-ion Battery Cordless Drill
Switch Type:
Side Slip Switches
Product Description
Detailed Specifications & Features
DEWALT 20V Cordless Angle Grinder - DCG406
High-speed industrial portable polishing tool for metal and woodworking applications with 125mm disc grinding capability.
Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Angle Grinder |
| Voltage | DC20V |
| Grinder Type | Cordless Angle Grinders |
| Place of Origin | China |
| Model | DCG406 |
| Model Number | Electric Grinder Angle |
| Grade | Industrial |
| Warranty | 1 year |
| Switch Type | Slide, Trigger |
| Application | Heavy Duty Grinding and Surface Preparation, Cutting, General Grinding and Polishing, Surface Conditioning |
| For Use On | General Purpose Grinding, Making Cut-Offs |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Power | 800W |
| Press Plate Size | M14 |
| Grinding Wheel Diameter | 125mm |
Frequently Asked Questions
Are you a factory or trading company?
We are a factory with 2 different manufacturing facilities employing 400 workers in total.
What shipping methods do you offer?
DHL, UPS, TNT, FedEx and other air shipments, as well as sea, railway, and road transportation shipments are all available.
What is the delivery time?
Typically 8-55 working days for normal order quantities. For larger orders, please contact us for specific timing.
Do you support OEM/ODM services?
Yes, we provide OEM/ODM services. Custom labels and logos are available. Bulk orders may require new molds - please contact us for details.
What is the minimum order quantity?
Minimum order quantity is 1 piece per style.
What is the warranty period?
All our products come with a 1-year warranty.
What payment methods do you accept?
We accept Online Bank Payment, Transactions on Alibaba.com, Credit Card, T/T, Boleto, Pay Later, PayPal, WeChat Pay, and Alipay.